Autobusy zostały po staremu

flash Starachowice

14 maja 2016 rok – jeszcze dwa tygodnie temu Miejski Zakład Komunikacyjny w Starachowicach ogłaszał wejście w życie nowego rozkładu jazdy autobusów. Planowane zmiany są nieaktualne. Jeździmy po staremu.

Od dnia 14 maja 2016 roku obowiązuje dotychczasowy rozkład jazdy – taka informacja pojawiła się na przystankach autobusowych w Starachowicach 11 maja br. – Spółka uwzględniając potrzeby pasażerów, odkłada w czasie w prowadzenie nowego rozkładu jazdy – argumentuje Miejski Zakład Komunikacyjny.

Wśród jednych taka informacja wywołała zdziwienie, inni odetchnęli z ulgą z obawy przed zmianami.

– Kto nad tym pracował? Tyle czasu potrzeba było, żeby wymyślić taki rozkład? Przecież to w ogóle nie jest dostosowane do potrzeb mieszkańców. Tyle lat pracuję w zakładach mięsnych i nigdy nie było problemu z dojazdem. A teraz ostatni autobus odjeżdża z ul. Krańcowej o 21.08. My pracujemy do 22.00. Czym mamy wrócić do domu? W weekend też pracujemy a dojazdu brak. Ktoś, kto ma samochód nie zdaje sobie sprawy z problemów, jakie nam funduje, ale nie wszystkich stać na taki luksus – mówi Czytelniczka.

Podobnych telefonów, m.in. o kiepskim skomunikowaniu południowej części miasta z kluczowymi zakładami pracy w mieście było więcej. Pasażerowie MZK nie szczędzili ponoć swoich uwag i zastrzeżeń kierując liczne interwencje u samego przewoźnika. W związku z tym – jak stwierdził Ryszard Staszowski, prezes MZK w Starachowicach – mniejszym złem będzie odstąpienie od zmian.

– Wszystko było dobrze do 10 maja, dopóki nie otrzymałem ostatecznej wersji rozkładu jazdy. Nie mogłem się pod tym podpisać, gdyż rozkład w takiej wersji nie odzwierciedlał w pełni potrzeb pasażerów i nie jest dobry z ekonomicznego punktu widzenia dla spółki – tłumaczy R. Staszowski. – Padł pod adresem spółki zarzut, że nie było konsultacji społecznych. Nie było ich w rozumieniu samorządu gminy, ale też spółka nie miała obowiązku organizować takich konsultacji w osiedlach itp. Ponieważ spółka pełni funkcję usługową prowadziliśmy szereg innych działań, które miały dostosować rozkład do potrzeb. Były spotkania w urzędzie miejskim, odbieraliśmy liczne telefony, pisma od mieszkańców, prowadziliśmy uzgodnienia terminów w zakładach pracy, gdzie prowadzone były ankiety. Ponieważ pojawiły się głosy krytyczne, stwierdziliśmy, że mniejszym złem będzie odstąpienie od zmian. Dotychczasowy rozkład też był krytykowany od początku, dlatego chciałem uniknąć podobnej sytuacji. Traktuję to jako porażkę – przyznaje prezes MZK. – Hamulce bezpieczeństwa zostały spuszczone, ale nie sztuką jest zrobić nowy rozkład jazdy, sztuką jest poczynić takie ruchy, które zagwarantują płynność w ruchu i zadowolą pasażerów. Mamy obowiązujący rozkład jazdy i będziemy pracować nad nowym, by pozyskać jak największą liczbę pasażerów – dodaje R. Staszowski.

Czy wiesz, że…
Nowy rozkład jazdy autobusów zakładał nowy układ komunikacyjny miasta i powstanie 12 zupełnie nowych linii autobusowych. Linie miały być numerowane od 0 do 11, tak by nie wprowadzać zamieszania w stosunku do istniejących linii. Miała nastąpić reaktywacja istniejących wcześniej linii 0 i 2 na trasie Bugaj – Majówka – Starachowice Zach. – Bugaj i odwrotnie.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.