Po co nam Oddział Celny?

flash Starachowice

Jeśli twój samochód zatrzyma do kontroli funkcjonariusz starachowickiego oddziału celnego, nie bądź zaskoczony…

Nowelizacja przepisów dała celnikom nie tylko uprawienia, ale również odpowiednie instrumenty w zakresie zwalczania przestępczości. Po co w Starachowicach oddział celny Izby Celnej? O tym w rozmowie z rzecznik Joanną Kepą z referatu prawno-organizacyjnego i komunikacji społecznej.

TYGODNIK: Nasi Czytelnicy pytają, jaką rolę do odegrania ma funkcjonujący w bazie Miejskiego Zakładu Komunikacji, oddział Izby Celnej w Kielcach?

ASP. J. KĘPA, RZECZNIK PRASOWY IZBY CELNEJ W KIELCACH: – Rolą starachowickiego oddziału jest obsługa i kontrola, eksportu, a także importu firm działających na terenie samego miasta oraz okolic. Firmy dokonujące obrotu z zagranicą nie mogą wykonywać czynności w Urzędzie. W Starachowicach przedsiębiorstw kooperujących z firmami spoza Polski jest wiele. Najwięcej z nich funkcjonuje oczywiście na terenie SSE. Ich obrót można porównać do obrotu w Kielcach.

Niektórzy mogą postrzegać działalność oddziału celnego jako zbędny, zwłaszcza, że na rynku pojawia się spora ilość agencji celnych, posiadających odpowiednie oprogramowania. Ktoś musi sprawować nad nimi kontrolę i nadzór. W dobie cyfryzacji coraz częściej odchodzi się od kontaktu z klientem na rzecz usług informatycznych. Powoli wycofujemy się z biurokracji, co w efekcie daje mniejszą ilość dokumentów. Nie oznacza to jednak, że procedur jest mniej.

Rolą oddziału celnego Izby Celnej jest monitorowanie rynku sprowadzanych z zza granicy aut?

– Ważne zadanie odgrywają w tym przypadku agencje celne, na których spoczywa załatwienie wielu formalności. Klienci nie muszą odwiedzać Izby Celnej. Wystarczy tylko, że dokumenty z agencji zostaną do nas przesłane. Oddział Celny weryfikuje je, wydaje zaświadczenia, etc. Nasi funkcjonariusze uczestniczą także we wspólnych działaniach z policją czy strażnikami granicznymi. W ciągu ostatnich miesięcy zmieniły się przepisy dotyczące oddziałów Izb Celnych, których rolą było kontrolowanie różnego rodzaju towarów znajdujących się na placu albo w firmach. Zmieniły się zadania. Teraz dotyczą także zwalczania przestępczości. Mieszkańcy Starachowic nie mogą się zatem dziwić, jeśli np. na stacji benzynowej spotkają celników i policjantów.

Celników coraz częściej można spotkać na targowiskach.

– Pod lupą znajdują się towary z tzw. obszaru akcyzowego. Priorytetem dla funkcjonariuszy Służby Celnej jest wykrywanie kontrabandy, trudniącej się nielegalnym handlem alkoholem lub wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy. Sprawdzamy również czy w obrocie na czarnym rynku nie znajdują się dopalacze, towary w ramach prawa własności intelektualnej, narkotyki i inne, niebezpieczne.

Czy wiesz, że…
Ustawa o służbie celnej daje wiele możliwości kontrolnych. Zdarzają się i takie sytuacje, w których celnicy zatrzymują na drodze pojazd.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.