Fałszywy „wnuczek” skazany, ale…

flash Gorące tematy Paragraf

Popularna w przestępczym półświatku metoda „na wnuczka”, tym razem okazała się zawodna. Pochodzący z naszego regionu mężczyzna, niemal na gorącym uczynku został zatrzymany przez policjantów.

– Pierwszy zarzut, jaki przedstawiła mu Prokuratura Rejonowa dotyczył zdarzenia z 19 lipca 2016 r. W Starachowicach działając z inną, nieustaloną osobą, w krótkich odstępach czasu, z wykorzystaniem tej samej sposobności popełnił dwa występki, które zakwalifikowane zostały z art. 286 Kodeksu Karnego, czyli przestępstwa oszustwa – poinformował Jan Klocek, rzecznik prasowy ds. karnych, penitencjarnych, nieletnich Sądu Okręgowego w Kielcach. Jedną z poszkodowanych przez fałszywego wnuczka osób, miał być mieszkaniec Starachowic.

– Oskarżony doprowadził poszkodowanego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 2,3 tys. zł, poprzez wprowadzenie w błąd co do przeznaczenia przekazanych pieniędzy – dodał rzecznik Klocek. Metoda oszusta miała być banalnie prosta. Telefon do starszej osoby z informacją o wypadku członka rodziny i zaoferowanie pomocy, w pozytywnym załatwieniu sprawy.

– Poszkodowany otrzymał wiadomość, że ktoś z jego najbliższej rodziny być uczestnikiem przykrego zdarzenia drogowego. Miał zostać zatrzymany przez policję. W rzeczywistości do takiego zdarzenia nie doszło – mówi sędzia Klocek. – Drugi z zarzutów, dotyczył usiłowania wyłudzenia pieniędzy wobec kobiety. Chodziło o 3 tys. zł. W tym przypadku zamierzonego celu, na szczęście nie udało mu się osiągnąć. Kobieta zorientowała się, że może to by próba oszustwa i powiadomiła prawdziwych stróżów prawa. Trzeci z zarzutów, tyczył się posiadania środków odurzających, w postaci marihuany – dodał.

Za pierwszy z czynów Sąd Rejonowy w Starachowicach wymierzył mu karę 1 roku pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 1 tys. zł. – Łączna kara to rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na 2 lata. Wyrok jest prawomocny. Oskarżony odwołał się jednak od tego orzeczenia i wniósł apelację do Sądu Okręgowego w Kielcach – podkreślił rzecznik Klocek.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.