HIT! Prototyp STARa trafił w prywatne ręce

flash Historia Starachowice

Na początku lat 90. XX wieku powstały w Starachowicach dwa prototypy samochodów z przeznaczeniem głównie dla wojska: STAR 1344 i 1366, z układami napędowymi 4×4 i 6×6. W ich tworzeniu brali udział węgierscy konstruktorzy z Csepel`a. Miały one zastąpić swoich poprzedników: STARa 244 i 266. Niestety nie trafiły do masowej produkcji.

– Niestety mimo swoich zalet STAR 1344 nie wszedł do masowej produkcji FSC, gdyż w tym samym czasie pojawiła się w Starachowicach firma MAN. Po przejęciu fabryki przez niemiecki koncern skreślono go z listy produkcyjnej pod koniec lat 90. – mówi Maciej Pawlus, który unikatowym pojazdem zainteresował się 1,5 roku temu. – Zarówno STAR 1344, jak i 1366 od początku testowano w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku. Odnalazłem tam jedyny zabudowany prototyp samochodu STAR 1344. Były podobno dwa, ale jeden został zezłomowany ponoć jeszcze w fabryce – dodaje pan Maciej.

Jego brata pewnie czekałby podobny los, gdyby nie zamiłowanie do motoryzacji i chęć ocalenia kawałka historii FSC przez pana Macieja, który pochodzi z Przemyśla, a mieszka wraz z żoną Moniką w Tarnowie.

– Nawiązałem kontakt z Instytutem. Okazało się, że faktycznie ta ciężarówka stoi u nich od 20 lat. Była na sprzedaż. Ale dopiero po kilku miesiącach udało mi się ją nabyć. Cena nie była niska, ale do przyjęcia. To tajemnica handlowa – dodaje.

Dopiero 7 września br. pan Maciej, razem z żoną stali się właścicielami jedynego takiego pojazdu w Polsce. Obecnie ciężarówka znajduje się u taty pana Maciej pod Przemyślem.

– Tam ma odpowiednie warunki, jest garażowana. – Pojazd jest w dobrej kondycji technicznej. Ma nieduży przebieg, bo właściwie był tylko testowany. Nie zamierzam go jednak wykorzystywać zarobkowo, chcę go zarejestrować jako pojazd zabytkowy i pokazywać na zlotach zabytkowych pojazdów – mówi pan Maciej, który STARa 1344 zamierza pokazać starachowiczanom na przyszłorocznym Zlocie „Legenda STARa”.

W 1992 roku Zakłady Starachowickie STAR S.A. zorganizowały w Sulejówku na terenie WITPiS jazdy testowe dla przedstawicieli prasy motoryzacyjnej. Samochody w barwach maskujących, gotowe do produkcji podstawiono do dyspozycji zaproszonych gości. Oceny były jednoznaczne. Chwalona była zwrotność Starów, wysoka zdolność i łatwość pokonywania ciężkiego terenu, dynamika, lekko pracujące mechanizmy i odczucie sporo wyższej mocy silnika niż w rzeczywistości. Mimo tych bardzo pozytywnych i przychylnych ocen, mimo zainteresowania odbiorców zagranicznych nowe Stary 1344 i 1366 nie trafiły do produkcji.

– Mam poczucie, że ocaliłem części polskiej historii, tym bardziej, że prawdopodobnie ten samochód zostałby zezłomowany – mi pan Maciej, na co dzień pracownik Urzędu Miasta w Tarnowie. – To pojazd unikalny, jedyny taki, nie ma takiego drugiego – mówi fan motoryzacji, który ma w sowim dorobku kilka innych ciężarówek. – Mój tato pracuje jako kierowca PKS od 43 lat. Zawsze miałem sentyment do polskiej motoryzacji.

1 Komentarz dla “HIT! Prototyp STARa trafił w prywatne ręce

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.