Potrzebne schronisko dla kobiet i dzieci?

flash Starachowice

Noclegownia w Starachowicach funkcjonuje już od wielu lat. Miała różne lokalizacje. Ostatnio z ul. Lipowej przeniosła się na ul. Szkolną. Jednak nie jest to jej ostateczny adres. Poszukiwane jest odpowiednie miejsce, gdzie bezdomni mężczyźni znajdują dach nad głową.

Co jednak z kobietami, które też z różnych przyczyn znajdują się w kryzysowej sytuacji? Czy dla nich nie powinno znaleźć się także miejsce schronienia? Inicjatywę stworzenia przytuliska dla kobiet i dzieci popiera prezydent Marek Materek. – Podpisuję się pod tym obiema rękami i mam nadzieję, że w kolejnych latach takie schronisko w Starachowicach powstanie. Mamy nawet przykładową lokalizację na takie miejsce. Po wygaszeniu gimnazjów powinien znaleźć się jeden budynek, który zostanie przeznaczony na schronisko, a także na stworzenie tzw. mieszka chronionych dla osób, które znalazły się w kryzysowej sytuacji – mówi.

Jak mówi Krzysztof Dróżdż, kierownik starachowickiej noclegowni, stworzenie takiego schroniska powinno być poprzedzone wykonaniem dogłębnej diagnozy. – Diagnoza odpowiedziałaby nam na pytanie czy jest takie zapotrzebowanie. Starachowicka noclegownia pomimo, że jest stricte męska, w sytuacjach kryzysowych przyjmuje także kobiety. Było kilka takich sytuacji. Stworzenie samego schroniska nic jednak nie da. Potrzebne jest prowadzenie kompleksowej polityki społecznej, gdzie nacisk kładziony jest na różne aspekty, mające na celu nie doprowadzenie do sytuacji w której ktoś staje się bezdomny – mówi.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.