starachowice
home
RSS

10-latek ukarany mandatem!

 • Napisany przez:
 • 3 komentarze

Szok! 10-letni chłopiec jadący autobusem Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Starachowicach został ukarany 100 zł mandatem za brak legitymacji szkolnej, która uprawniałaby go do przejazdu na ulgowym bilecie. Bilet de facto miał……

W ubiegłym tygodniu Starachowice obiegła wiadomość o nałożeniu mandatu na dziesięciolatka, który podróżował miejskim autobusem do szkoły. O sprawie pisze ciocia chłopca: – Mam nadzieje, że ta wiadomość dotrze do pracowników naszego kochanego MZK w Starachowicach. Otóż mój bratanek, dziesięcioletni chłopiec, jechał rano autobusem do szkoły. Odbił bilet ulgowy, a mimo to dostał mandat w wysokości 100 zł. Wszystko przez brak legitymacji szkolnej. Wystraszony wysiadając z autobusu zapomniał obuwia zmiennego. Dziecku wlepić 100 zł mandatu tylko za brak legitymacji to jest przesada. Tym bardziej, że skasował bilet. Wstyd po prostu, że MZK dorabia się w ten sposób i to jeszcze na dzieciach.

Rafał Kupisz, prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Starachowicach, mówi że wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami. – Za brak dokumentu uprawniającego do przejazdu na bilecie ulgowym grozi mandat karny w wysokości 100 zł – mówi. – Jeśli osoba, która została ukarana, w ciągu siedmiu dni dostarczy do siedziby MZK aktualny dokument potwierdzający uprawnienia do ulgi, wówczas zostanie naliczona tylko opłata manipulacyjna w wysokości 10 zł, a mandat zostanie anulowany. Tak też się stało w tej sprawie – mówi.

Na pytanie dotyczące zasadności nakładania kary pieniężnej na dziecko prezes R. Kupisz odpowiada: – Muszę postępować zgodnie z przepisami prawa, żeby ktoś mi nie zarzucił, że działam wbrew obowiązującemu prawu. Wiem, że może z punktu widzenia społeczeństwa sytuacja taka może być kontrowersyjna, ale tak mówią przepisy, których musimy przestrzegać – wyjaśnia.

Mandaty
– 50-krotność ceny biletu zapłacimy za przejazd bez odpowiedniego dokumentu przewozu
– 40-krotność ceny biletu – za przejazd bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienia do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu;
– 20-krotność ceny– za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy i zwierząt;
– 150-krotność ceny – za spowodowanie przez podróżnego zatrzymania lub zmiany trasy środka transportu bez uzasadnionej przyczyny
Opłata dodatkowa ulega obniżeniu o 50 % w przypadku jej uiszczenia natychmiastowego, tj. w dniu jej nałożenia lub w najbliższym dniu roboczym a o 30% w przypadku jej uiszczenia w terminie do 7 dni od daty jej nałożenia.

 

3 komentarzy

 1. Darek Odpowiedz

  Miałem podobną sytuację, a raczej miał ją mój syn. Bzdurnym jest moim zdaniem przepis, który nakłada na dziecko obowiązek okazywania legitymacji szkolnej kontrolerowi MZK, skoro w naszym kraju istnieje obowiązek szkolny i każdy obywatel w wieku szkolnym do szkoły uczęszcza. Może warto byłoby posiłkować się częściej rozumem nie zaś zastępować go bezsensownymi przepisami ? A kanarów wysłać do prawdziwej roboty nie zaś do ścigania rzekomych oszustów, tj. dzieci w wieku szkolnym. Ja w takiej sytuacji żadnej opłaty nie uisciłem i na pewno nie uiszczę. nie można popierać głupoty i bezsensownych przepisów. Co to za opłata manipulacyjna (10 zł) ? Za jakie manipulacje ? Pozdrawiam wszystkie dzieciaki i ich rodziców ! Nie dajmy się zwariować. Przepisy tworzą ludzie, nie są one nadane z nieba czy skądś tam, trzeba je więc aktualizować , a nie ślepo się do nich stosować.

 2. ciekawy Odpowiedz

  A czy przepisy prawa mówią czym jest przejazd autobusem? o ile się nie mylę to jest to umowa na transport zawierana pomiędzy podróżującym a MZK a co mówią przepisy na temat zawierania umów? „Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego”? a od jakiego wieku posiada się taką zdolność? „Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo”

 3. Marzena Odpowiedz

  Ok przepisy przepisami ale czy zachowanie tych ludzi sprawdzajacych bilety byla wporzadku wystraszyli mi syna przez co zapomnial worka z nowymi butami a na dodatek wysmiewali sie z niego ze bedzie placil kase to takich ludzi zatrudnuaja moze lepiej niech zajmą sie kulturą swoich pracownikow wobec innych ludzi zamiast wypowiadac sie na temat durnych przepisow.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Starachowice

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Najnowsze

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5