starachowice
home
RSS

W lesie, jak na targu…

 • Napisany przez:
 • Skomentuj

W lesie istny wysyp grzybów. Mnóstwo osób na portalu społecznościowym chwali się zbieranymi okazami oraz ich ilością. Czy i jakie grzyby wolno zbierać? Na co zwracać uwagę, by nie zostać ukaranym pouczeniem lub mandatem? – z Grzegorzem Wachnickim, zastępcą Nadleśniczego Starachowice rozmawiała Ewelina Jamka.…

– Czy grzybobranie jest dozwolone dla wszystkich?

– Jak najbardziej, las jest otwarty dla wszystkich, jest naszym wspólnym dobrem, z którego możemy korzystać pod warunkiem zachowania pewnych zasad. Podstawowe to nie niszczyć ściółki leśnej ani nie dewastować lasu podczas grzybobrania. Są też tereny wyłączone dla mieszkańców, jak uprawy leśne do 4 metrów wysokości, ostoje zwierzyny czy te, gdzie prowadzone są prace leśne. Na to trzeba zwracać uwagę – te tereny są oznakowane.

– Czy istnieją chronione gatunki grzybów, których nie wolno zbierać?

– Jest dużo gatunków chronionych, ale ich identyfikacją zajmuje się Sanepid, który rozpoznaje rodzaje i właściwości grzybów. Nie zbieramy na pewno grzybów niejadalnych.

– Czy za zbieranie grzybów można ponieść karę finansową?

– To zależy na jakie cele grzyby są zbierane. Jeśli jest to kwestia przemysłowa i są to cele gospodarcze, mówiąc wprost – na handel – to na takie coś trzeba mieć zezwolenie. Dotyczy to generalnie runa leśnego, mchu czy wrzosu również.

– Za kępkę wrzosu można dostać mandat?

– Za zerwanie wrzosu – nie, ale jego wykopanie już tak. Kary finansowe mogą być stosowane w przypadkach dewastacji, która w znaczący sposób wpływa na środowisko. Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń kara grzywny w takim przypadku wynosi do 250 zł. Na naszym terenie nie mieliśmy tego typu przypadków. Nasi „zbieracze” zachowują się przyzwoicie. W słoneczne dni był jedynie problem z zastawieniem wjazdów do lasu, co utrudniałoby interwencje straży pożarnej w razie potrzeby. Ale ogólnie nie mamy zastrzeżeń. Faktycznie ludzi w lesie jest dużo, jak targu. Zwierzyna czuje się z tego powodu zagrożona, na co też trzeba uważać.

***

Bezpieczne grzybobranie

Trzeba pamiętać o zachowaniu ważnych zasad bezpieczeństwa na grzybobraniu. Nie można zapominać o stosownym ubraniu z uwagi na zagrożenie kleszczami.

1. Zbieramy tylko i wyłącznie te gatunki grzybów, o których wiemy, że są nieszkodliwe dla zdrowia. Nie znany jest żaden prosty i niezawodny sposób odróżniania grzybów jadalnych od trujących.

2. Nie oceniamy grzybów na podstawie smaku, ponieważ np. śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy ma łagodny smak. Zgubne są stare przesądy i powiedzenia np. o ciemnieniu srebrnej łyżeczki czy że ślimaki nie jedzą grzybów.

3. Początkujący grzybiarze powinni zbierać tylko grzyby rurkowe (spód kapelusza grzyba przypominający gąbkę).

4. Zbieramy grzyby przez całe wykręcanie trzonu z ziemi, dołek zasypujemy ziemią i lekko przygniatamy chroniąc w ten sposób grzybnię.

5. Nie zbieramy grzybów bardzo młodych, ponieważ nie mają jeszcze wykształconych cech gatunkowych, jak też starych, przejrzałych, gdyż są niesmaczne i zawierają bakterie.

***

Pierwsza pomoc przy zatruciu

W Polsce rośnie ok. 200 gatunków grzybów trujących, kilka z nich śmiertelnie. Pierwsze objawy zatrucia najpóźniej występują u osób starszych, dzieci i młodzieży. Objawami zatrucia grzybami są: silne osłabienie, nudności, bóle głowy, brzucha i wątroby, ostra biegunka i wymioty, silne objawy zatrucia mogą chwilowo ustąpić, po czym powrócić. Zatruciu mogą towarzyszyć: zaburzenia wzroku i równowagi, duszność, zaczerwienienie skóry twarzy, porażenie kończyn, silne pragnienie, gorączka, odurzenie, a nawet utrata przytomności.

Jeżeli objawy zatrucia występują niedługo po zjedzeniu potrawy z grzybów (najwyżej kilka godzin) należy natychmiast spowodować wypróżnienie żołądka (przez wywołanie wymiotów). W żadnym przypadku nie należy podawać alkoholu! Nie zaleca się również podawania mleka. Zgłoszenie się w porę do lekarza może choremu uratować życie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Starachowice

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Najnowsze

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5