Bez nich nie byłoby suwerennej Polski

flash Starachowice

15 sierpnia obchodziliśmy 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Pamiętna w dziejach narodu polskiego data poświęcona jest żołnierzom Wojska Polskiego. Ich święto zostało ustanowione w 1992 roku, w nawiązaniu do tradycji II Rzeczpospolitej.

– Cud nad Wisłą ocalił nie tylko Polskę, ale całą Europę. Zwycięstwo polskiej armii uchroniło nas przed bolszewickim przodkiem – mówi Marek Materek, prezydent miasta podczas wtorkowych uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości w Starachowicach. – Dlatego dziś kłaniam się nisko żołnierzom Wojska Polskiego, którzy zginęli w 1920 roku. M.in. Grabowski, Ludwikowski, Szydłowski i wielu innych bezimiennych – bez nich nie byłoby suwerennej, niepodległej Polski – mówi prezydent oddając część kombatantom uczestniczącym w obchodach.

Święto Wojska Polskiego w Starachowicach rozpoczęło się zbiórki pocztów sztandarowych. Wraz z liczną grupą mieszkańców wzięły one udział w uroczystej Mszy Św w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej ks. Marek Janas, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach. W drugiej części obchodów pod Pomnikiem Niepodległości poseł Krzysztof Lipiec w liście odczytanym przez radnego PiS Tomasza Andrzejewskiego podziękował tym, którzy bronią ojczyzny w sposób czynny oraz tym, którzy pozostają w stanie spoczynku.

– 97 lat temu nasi żołnierze dali dowód odwagi i męstwa, które były niewątpliwym cudem broniąc niepodległości po latach niewoli. Za gotowość do walki i służbę gorąco im dziękujemy – mówiła Danuta Krępa, starosta starachowicki.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.