starachowice
home
RSS

Jak nie stracić świadczenia?

 • Napisany przez:
 • Skomentuj

Dobiega końca pierwszy okres wypłaty świadczenia 500+. Wsparcie dla rodzin wielodzietnych nie odnawia się automatycznie! Co trzeba zrobić, by nie stracić świadczenia? Z Anną Kaczmarek, kierownikiem Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starachowicach rozmawiał Ewelina Jamka.…

– Raz uzyskane prawo do 500+ nie jest dane raz na zawsze. Jeśli rodzice, którzy dzisiaj pobierają świadczenie, nie dopełnią formalności na czas, przelewy na ich konto ustaną. Czy już można składać wnioski?

– Prawo do świadczenia 500+ (ale również rodzinnego, alimentacyjnego) jest wydawane i przyznawane na podstawie decyzji, która upływa z końcem września br. Żeby uzyskać prawo do tego świadczenia trzeba wypełnić i złożyć wniosek. Będą one przyjmowane od 1 sierpnia, zarówno u nas w MOPS, jak i drogą elektroniczną. W całym kraju obowiązuje jeden wzór wniosku, taki sam jak przed rokiem. Dotyczy to zarówno tych, którzy starają się o przyznanie lub przedłużenie zasiłku tylko na drugie i kolejne dzieci, jak i tych spełniających kryterium dochodowe do uzyskania wsparcia na pierwsze dziecko. Wniosek będzie można złożyć w formie papierowej oraz elektronicznej.

– Oprócz wniosku konieczne są dokumenty, jakie?

– Po stronie urzędu jest uzyskanie dokumentów z Urzędu Skarbowego, ZUS, (o wysokości składek zdrowotnych, dane PESEL (nie trzeba już przynosić aktu urodzenia), dane o zameldowaniu, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, status osoby w urzędzie pracy. Po stronie petenta leży przygotowanie umowy o pracę, świadectwa pracy oraz zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia, jeśli osoba podjęła pracę w ostatnim czasie.

– W przepisach dotyczących przyznawania pieniędzy sporo się zmienia. Co warto wiedzieć?

– Wnioski składamy od 1 sierpnia, a świadczenie przyznawane jest od 1 października na 12 miesięcy. Nie zmienia się kryterium dochodowe – 800 zł na jedno dziecko, i 1200 zł w przypadku niepełnosprawności. Zmiany dotyczą osób samotnych. Będą one musiały mieć zasądzone alimenty albo ująć w swoich dochodach te należące do ojca dziecka.

Inna zmiana dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą. Nie wystarczy już ich oświadczenie o uzyskiwanych dochodach. Teraz MOPS będzie miał możliwość zweryfikowania uzyskiwanych dochodów. Ci, którzy rzeczowo i uczciwie przyznawali się do dochodów nie mają się czego obawiać. Niektórzy jednak stracą. To dotyczy przyznawania również świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych.

Trzecia zmiana dotyczy utraty pracy. Żeby nie liczyć dochodu, nie wystarczy świadectwo pracy od pracodawcy. Przerwa w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy, musi wynosić przynajmniej trzy miesiące. Bywały bowiem sytuacje, że osoba przynosiła jednego świadectwo o utracie pracy a następnego dnia dostawała u tego samego pracodawcy.

Czy wiesz, że…
Nowy okres świadczeniowy zaczyna się 1 października. Aby rodzic mógł kontynuować pobieranie 500 zł na dziecko lub dzieci, konieczne jest złożenie wniosku o jego przyznanie. Wystąpić z nim może matka, ojciec, opiekun prawny lub faktyczny dziecka, czyli osoby, które wszyscy ci, którzy są uprawnieni do uzyskiwania tego świadczenia.
Tak jak do tej pory wniosek należy złożyć w jednostce gminy, która odpowiada za prowadzenie postępowań w zakresie 500 zł na dziecko. Najczęściej jest nim ośrodek pomocy społecznej, odpowiedni wydział urzędu gminy/miasta lub inna samorządowa instytucja. Co ważne, wniosek jest składany w gminie zamieszkania, a nie zameldowania.

 

Cy wiesz, że…
Prawo do świadczenia 500+ w czerwcu br. miało 2731 rodzin w Starachowicach (ok 4000 dzieci). Wypłacono im ponad 2 mln zł. Rekordowo wysoki zasiłek wynosi 3,5 tys zł na siedmioro dzieci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud

Starachowice

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Najnowsze

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5