Przez historię gminy z „Manią działania”

flash Mirzec

Tego, że nauka może być przyjemnością, nawet w wakacje dowodzi młodzież z gminy Mirzec, która podczas gry terenowej „Poznaj swój Mirzec” poznawała historię stolicy swojej małej ojczyzny.
Pomysłodawcą wydarzenia (14 lipca) byli młodzi ludzie skupieni w nieformalnej grupie PLIS: Zuzanna Gieras, Krzysztof Rokita, Katarzyna Dudek i Klaudia Barszcz, którzy w ramach Młodzieżowego Programu Grantowego „Mania działania” zorganizowali ciekawy happening dla swoich rówieśników. Grupa PLIS (od nazwisk głównych bohaterów gry – Prendowskich, Langiewicza i Spytków) przygotowała zestaw zadań, które musiały wykonać poszczególne zespoły biorące udział w grze. Do rywalizacji zgłosiło się dziewięć trzyosobowych drużyn, w skład których weszły osoby w wieku od 13 do 25 lat. Zawodnicy poruszając się po Mircu na rowerach mieli za zadanie dotrzeć do wyznaczonych w terenie miejsc, wykonać tam wyznaczone zadania i zdobyć jak najwięcej punktów. Na drodze do wyznaczonych punktów czekali na nich pomysłodawcy i organizatorzy imprezy, poprzebierani w stroje nawiązujące do minionych epok za osoby znane z mirzeckiej historii: Mariana Langiewicza, Jadwigę i Józefa Prendowskich, Kamilę i Józefa Spytków. Napotkane postacie opowiadały o swojej historii oraz dawały wskazówki na dalsze poszukiwania.

Poczynania młodzieży, ich kreatywność i pomysłowość docenili włodarze gminy z wójtem Mirosławem Sewerynem na czele, który pogratulował organizatorom inicjatywy. Jak dodał było to niecodzienne wydarzenie łączące dobrą zabawę, naukę historii i ruch na świeżym powietrzu. Nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem gry czuwali druhowie ochotnicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mircu.

Pierwsze miejsce w grze „Poznaj swój Mirzec” zajęła grupa „Turbo Dziki” czyli Kamila Barszcz, Julia Rafalska i Norbert Turek. Główną zagrodą jest wejściówka na cały dzień do Energylandii w Zatorze. Drugie miejsce zajęły „Spice Girls” – Wiktoria Nagrodkiewicz, Aleksandra Niewczas i Julia Krzemińska, a trzecie Bojcory: Aleksandra Spadło, Aleksandra Strzelec i Paweł Niedziela.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.