Prawie 3 miliony złotych dla starachowickiego szpitala. Na co przeznaczone zostaną pieniądze?

flash Starachowice Zdrowie i uroda

Powiat starachowicki dostał dofinansowanie z budżetu państwa na przeniesienie oddziału zakaźnego w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.
Dofinansowanie, o przyznaniu którego podczas weekendowej wizyty w województwie świętokrzyskim, zapewniał sam premier Mateusz Morawiecki, wynosi blisko 3 mln zł. Całkowita kwota potrzebna na przeniesienie oddziału zakaźnego do nowych pomieszczeń, przystosowanie tych pomieszczeń do obowiązujących wymogów i standardów, zakupienie odpowiedniego wyposażenia itd. to koszt ponad 3,7 mln zł. Dofinansowanie wynosi 80% całości. 19% kosztów ma pokryć PZOZ, a 1% będzie leżał po stronie powiatu starachowickiego.
– Przeniesienie oddziału chorób zakaźnych jest dla nas bardzo ważną inwestycją. W dotychczasowej lokalizacji nie spełniał wymogów ustawy, a przypomnijmy, że jest on jedynym tego rodzaju oddziałem w północnej części województwa świętokrzyskiego. Przeniesiony do nowych pomieszczeń, doposażony w sprzęt, będzie służył nie tylko mieszkańcom powiatu, ale także powiatów sąsiednich – mówi Danuta Krępa, starosta starachowicki. Wniosek o dofinansowanie został złożony w styczniu br.
Działania starosty wspierał poseł Krzysztof Lipiec. – Batalia o oddział zakaźny w Starachowicach trwała ładnych parę lat. To co niemożliwe stało się faktem. W ostatnim czasie gościliśmy często w różnych ministerstwach. To nie było łatwe przedsięwzięcie – mówił poseł, dodając jednocześnie że nie ustaje w rozmowach odnośnie starachowickiej kardiologii. – Chcemy przywrócić dobro, które zostało Starachowicom zabrane. Czynimy wszystko by szpital w Starachowicach mógł wrócić na mapę usług medycznych z dobrymi usługami kardiologicznymi, być może także z chirurgią naczyniową.
Jak poinformował p.o. dyrektora starachowickiej lecznicy Katarzyna Arent, szpital czeka jedynie na oficjalną decyzję o przyznaniu pieniędzy i rozpoczyna procedurę przetargową. Wszystko jest gotowe, tak by z przenosinami zdążyć przed końcem tego roku.
Oddział Zakaźny będzie mieścił się na I piętrze w budynku C, dlatego też niezbędna jest przebudowa tych pomieszczeń.
Przebudowane zostaną m.in. instalacje: wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania, ciepła wentylacyjnego, klimatyzacji i wentylacji, gazów medycznych oraz elektrycznej i okablowania strukturalnego, a także teleinformatycznej i sygnalizacji pożaru.
W ramach inwestycji powstanie stacja oczyszczania ścieków z oddziału z wykorzystaniem innowacyjnej technologii oczyszczania ścieków promieniami UV. Stację dezynfekcji ścieków surowych za pośrednictwem lamp UV zaprojektowano w piwnicy, będzie ona dezynfekowała ścieki przed wprowadzeniem ich do kanalizacji. W skład oddziału będą wchodzić trzy izolatki oraz siedem dwuosobowych sal chorych. Projektowany oddział zakaźny połączony będzie komunikacją wewnętrzną po obu końcach korytarza z komunikacją ogólną szpitala i wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje, w tym pełną klimatyzację wszystkich pomieszczeń.
Oddział zostanie wyposażony zgodnie z przepisami w urządzenia umożliwiające kontakt pacjenta z odwiedzającym (wideofon, interkom). Sale chorych będą maksymalnie dwuosobowe. Na oddziale będzie 16 łóżek.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.