„Portamento” – Przyszłość Europy

flash Starachowice

Ten zaszczytny tytuł i specjalne wyróżnienie otrzymał Chór Kameralny „Portamento” na VIII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Czarnomorski dźwięk” w Balchik w Bułgarii.

Chór „Portamento” z Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach śpiewający pod batutą dr Bożeny Magdaleny Mrózek był jedynym reprezentantem naszego kraju na międzynarodowym festiwalu. Brali w nim udział chórzyści z Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy, Ukrainy, Rosji, Chorwacji, Macedonii, którzy w konkursowe szranki stanęli w czterech kategoriach: zespoły wokalne i chóry kameralne, chóry jednorodne, chóry mieszane i zespoły ludowe. Nasza reprezentacja miała okazję zaśpiewać przed szeroką publicznością osiem utworów (cztery sakralne i cztery kościelne), m.in. po bułgarsku, ale też w języku ojczystym (m.in „Bogurodzicę”).

  • Prezentacja chóru została wysoko oceniona przez profesjonalne grono jurorów, co zaowocowało przyznaniem dla „Portamento” specjalnego wyróżnienia „Future of Europe” – nie kryje satysfakcji dyrygent chóru B. M. Mrózek.

Festiwal w Balchik pozostawił w chórzystkach chóru „Portamento” wspaniałe wrażenie i niezapomniane doświadczenia. Chór, podczas swoje 26-letniej działalności, miał okazję po raz drugi zmierzyć się z konkurencją o zasięgu międzynarodowym, po raz pierwszy poza granicami kraju.

  • Muzyka to też trochę więcej zabawy. Ten konkurs pokazał nam, że trzeba dać z siebie więcej niż tylko zaśpiewać. Trzeba dać również odrobinę uśmiechu – mówiła Kasia.
  • Osobiście byłam pod wrażeniem atmosfery, nie dało się odczuć konkursowej rywalizacji, wszyscy byli bardzo radośni, szczęśliwi, widać, że chcieli bawić się muzyką – dodała Ala.

  • Ta zabawa udzielała się nie tylko uczestnikom, ale również publiczności, przed którą mogłyśmy śpiewać na świeżym powietrzu, m.in. podczas koncertu na nadmorskiej promenadzie – mówiła pani dyrygent dodając, że oprócz przesłuchań konkursowych nasza młodzież brała udział w warsztatach. Był też czas na odpoczynek, zwiedzanie, kąpiel w Morzu Czarnym i pobyt w urokliwych ogrodach różanych Królowej Marii Koburg.

– Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie władz powiatu, miasta, rodziców i przyjaciół MDK, za co chcemy gorąco podziękować – powiedziała Agnieszka Lasek-Piwarska, dyrektor MDK w Starachowicach.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.