Płacowe propozycje nie do przyjęcia

flash Starachowice

Odbyło się kolejne spotkanie w sprawie podwyżek płac dla pracowników MAN. Przełom w negocjacjach nie nastąpił.

Pracownicy starachowickiego MAN-a, zrzeszeni w „Solidarności” żądają 300 zł podwyżki płac. By zamanifestować swoje postulaty zorganizowali (29 stycznia) półgodzinny protest na parkingu przed zakładem. Ponieważ prowadzone z prezesem Michaelem Kobrigerem rozmowy nie przyniosły rezultatu, umówiono termin spotkania, na którym miały być negocjowane warunki.

Zgodnie z zapowiedzią w czwartek, 15 lutego doszło do rozmów. Spotkanie miało charakter telekonferencji z przebywającym w Ankarze prezesem.

  • Tak jak to było uzgodnione prezes przedstawił propozycje podwyżki na trzy lata. I tak w tym wariancie w roku 2018 płaca wzrosła by o 5 proc. i 1 proc. przeznaczono by na podwyżki indywidualne – informuje Jan Seweryn, szef „Solidarności”. – W roku 2019 płace wzrosły by o 3,5 proc. a na podwyżki indywidualne – kolejne 1 proc. W roku 2020 płace wzrosły by o 3,5 proc. a na podwyżki indywidualne – 1 proc. Ponadto prezes zaproponował włączenie 5 proc. premii do płacy zasadniczej.

Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” negatywnie oceniła propozycje płacowe prezesa Kobrigera. Przedstawiciele „Solidarności” zawnioskowali, aby przedstawiono wariant podwyżki na dwa lata.

  • Proponowany wzrost płac jest dla „Solidarności” i pracowników firmy nie do przyjęcia – nie ukrywa J. Seweryn. – Pracownicy oczekują zdecydowanego wzrostu płacy, a proponowane 5 proc. podwyżki to w praktyce ok. 120-130 zł. brutto miesięcznie. Komisja wypracowała stanowisko, w którym zmodyfikowała swoje wcześniejsze propozycje płacowe. Propozycje te niebawem przedstawione zostaną prezesowi – mówi związkowiec dodając, że są ogromne problemy z negocjowaniem stawek. – Szefostwo szuka oszczędności a wypracowane zyski zamierza inwestować w autobusy elektryczne. Nie mamy nic przeciwko, tyle, że zyskami powinni się podzielić z załogą. Produkcja w tym roku ma wzrosnąć o 700 autobusów w porównaniu do ub. roku. Z czego zyski planowane są na poziomie 40 mln euro w tym i 40 mln euro w przyszłym roku, z przeznaczeniem na inwestycje.

Kolejne spotkanie w sprawie podwyżki wynagrodzeń odbędzie się 21 lutego.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.