Obwodnica na wiosnę 2019?

flash Starachowice

Czy budowa północno-zachodniej obwodnicy Starachowic ma szansę ruszyć na wiosnę przyszłego roku? Marszałek województwa jest dobrej myśli.
Wizyta Adama Jarubasa, marszałka województwa świętokrzyskiego w Starachowicach, której celem było podpisanie preumowy na dofinansowanie inwestycji w ramach rewitalizacji miasta, przyniosła dobre wieści dotyczące budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. Jak się okazuje, to co było możliwe do zrobienia w tym zakresie od strony formalnej zostało już zrobione. Spośród trzech wariantów, wybrano jedną koncepcję, na którą uzyskaną prawomocną decyzję środowiskową. Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich pracuje nad uzyskaniem pozwoleń na realizację inwestycji. Czy znajdą się pieniądze na jej wykonanie?

  • Jest niezadysponowana rezerwa z Regionalnego Programu Operacyjnego w dziale drogowym. To powinno wystarczyć na realizację tego przedsięwzięcia, które obejmuje 4 km obwodnicy i 6 km drogi w kierunku Tychowa Starego – ocenia A. Jarubas. – Te pieniądze będą dostępne na przełomie 2018/19 roku. Szacujemy, że może to być ponad 30 mln zł. To plus oszczędności powinny wystarczyć na zrealizowanie projektu. Jeśli będzie prawomocne pozwolenie na budowę, wówczas prace mogłyby ruszyć na wiosnę 2019 roku

Dlaczego obwodnica nie jest wykonywana w systemie zaprojektuj i wybuduj?

  • Gdyż przykłady innych zadań, które są wykonywane na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, pokazują, że w takim trybie ich wykonanie jest o wiele droższe – wyjaśnia marszałek, dodając, że budowa obwodnicy miałaby już wcześniej szansę powodzenia, gdyby w poprzednich kadencjach zadbano o dokumentację na poszczególne odcinki obwodnicy.

Przypomnijmy, wybrany wariant zakłada powstanie obwodnicy na wysokości składów budowlanych Lebud Bis przy ul. Kieleckiej, z przejściem nad torami i wyjściem koło Cerradu. Obwodnica kończyłaby się wjazdem na Elaborację, gdzie byłby parking dla samochód ciężarowych i dalej drogą w kierunku Tychowa.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.