Nasz krajan patronem w stolicy!

flash Historia Mirzec

Pochodzący z Tychowa Starego śp. doktor Tadeusz Dróżdż został patronem skweru przy ulicy Mołdawskiej 4 w Warszawie!

Na Skwerze Słonecznym na warszawskiej Ochocie został posadowiony kamień z pamiątkową tablicą upamiętniającą śp. doktora Tadeusza Drożdża, a jego imieniem nazwano też pobliski plac zabaw.

Pomysłodawcą takiego uhonorowania doktora Tadeusza Drożdża był Cezary Król, mieszkaniec dzielnicy Rakowiec, gdzie przez lata pracował doktor. Wydarzenie sfinansowała Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa z prezes Małgorzatą Maroszek. W uroczystości udział wzięli inicjatorzy nadania Słonecznemu Skwerowi imienia doktora Tadeusza Drożdża, jego warszawscy przyjaciele: burmistrz Ochoty Grzegorz Wysocki, Jan Zdżarski, felietonista, liczni znajomi i pacjenci doktora.

Doktor Tadeusz Dróżdż przez całe zawodowe życie leczył dzieci. Urodził się w Tychowie Starym, w gm. Mirzec. Wyjechał stąd pod koniec lat 50-tych ub. stulecia. Kształcił się na Akademii Medycznej w Warszawie. W 1965 r. odbywał staż w Białej Podlaskiej. Później dwa lata był w wojsku. Był porucznikiem Wojska Polskiego. Następnie pracował w szpitalu w Nowym Dworze Mazowieckim, w przychodni rejonowej w Legionowie, a od 1972 do 2000 r. w przychodni dziecięcej w Warszawie. Od 2000 do 2010 r. w medycynie rodzinnej również w Warszawie. Później była prywatna lecznica Petra-Medica w Warszawie.

W 2013 r. postanowił powrócić do korzeni, na łono mirzeckiej ziemi. Lek. med. Tadeusz Dróżdż był bardzo dobrze znany i szanowany wśród lokalnej społeczności gminy Mirzec. Ufundował odbudowę od podstaw kapliczki z 1859 r., stojącej między Tychowem Starym a Mircem.

Dzięki bezinteresowności i poświęceniu zyskał przydomek „Współczesnego Judyma”. W 1995 roku został odznaczony „Orderem Uśmiechu”. To odznaczenie wisi – jako wotum w kościele pod wezwaniem św. Leonarda w Mircu. W 1997 roku doktor Dróżdż otrzymał kolejne odznaczenie – Przyjaciela Dzieci, a w 2001 roku został laureatem Nagrody dla Dobra Wspólnego. Lubił zajmować się ogrodem, hodował kwiaty. Jego hobby była muzyka ludowa, dlatego też śpiewał w gminnym zespole ludowym.

Zmarł w październiku 2017 roku po długiej chorobie.

5 thoughts on “Nasz krajan patronem w stolicy!

  1. Leczyl moja mame, mnie, mojego brata, moje dzieci…Nigdy nikt z nas nie spotkal lekarza z taka miloscia do ludzi…Trzeba kochac ten zawod, aby leczyc ciala i dusze…

  2. „od 1972 do 2000 r. w przychodni dziecięcej w Warszawie. Od 2000 do 2010 r. w medycynie rodzinnej również w Warszawie.”
    Ta medycyna rodzinna została otworzona 100 metrów obok wiec dr Dróżdż leczył to samo osiedle przez blisko 40 lat. Najpierw mojego jednego brata urodzonego w 1971, później drugiego z 1974, później mnie z 1986, następnie syna siostry z 1996. Najlepsze jest to że każdego mylił z imienia i drugi brat nazywał się jak pierwszy, ja nazywałem się jak drugi brat, a syn siostry nazywał się jak ja 😀

  3. mam 41 lat… byl moim pediatra przez cale moje dzieciece zycie… nigdy juz nie spotkalam na swojej drodze lekarza z taka pasja i miloscia do malych pacjentow… zawsze pozostanie w mojej pamieci

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.