Na tej drodze trzeba uważać!

flash Paragraf Starachowice

Kobieta będąca świadkiem wypadku, do jakiego doszło na nowej drodze od ul. Szkolnej do Batalionów Chłopskich w Starachowicach, ostrzega by piesi i rowerzyści poruszający się łącznikiem byli szczególnie ostrożni. Co wydarzyło się na drodze? Dlaczego wskazana jest szczególna ostrożność?

W niedzielę, 10 czerwca wieczorem – ok. godz. 19.30, na ścieżce pieszo-rowerowej przy nowym łączniku od ulicy Szkolnej do Batalionów Chłopskich w Starachowicach zderzyli się piesza i rowerzysta. Jak informuje policja (patrz ramka do tekstu) rowerzysta poruszający się ścieżką rowerową najechał na pieszą. Oboje próbowali się minąć, jednak nieszczęśliwie doszło do zderzenia.

W ub. tygodniu rozmawialiśmy z kobietą, która spacerowała z poszkodowaną feralnego wieczora po nowym łączniku. – Ten odcinek drogi z chodnikiem pomiędzy jezdnią a ścieżką rowerową jest bardzo niebezpieczny. Szłyśmy na spacer i nawet nie przypuszczałyśmy, że coś takiego może się wydarzyć. Rowerzysta wpadł całym impetem na moją koleżankę, która się przewróciła, rower z rowerzystą na nią. Doznała wielu obrażeń, w tym złamań i wylewu podpajęczynówkowego. Nie wiadomo było czy nie skończy się operacją głowy. Na szczęście nie było takiej potrzeby i z Kielc została przetransportowana do szpitala w Starachowicach, gdzie walczy o powrót do zdrowia. W związku z tym chciałabym ostrzec wszystkich, by szczególnie uważali na siebie na tej drodze. Kto to widział żeby chodnik dla pieszych był umiejscowiony między jezdnią a ścieżką rowerową! Gdzie ma uciekać pieszy? Przed samochodem pod rower i na odwrót? Organizacja ruchu powinna być tam natychmiast zmieniona, bo będzie częściej dochodziło do takich wypadków – mówi.

Okazuje się, że podobnych opinii wśród mieszkańców nie brakuje. Można je znaleźć choćby na internetowych forach. – Strach tamtędy iść. O spacerze z dziećmi nie może być nawet mowy. Człowiek idzie środkiem, z jednej strony samochody, z drugiej rowery a rodzic z dzieckiem po środku i strach nawet oddychać! Boisko niezabezpieczone, oznaczeń poziomych brak. Ścieżki rowerowe zawsze robi się przy jezdni, a chodnik przy poboczu – czytamy.

Co na to zarządca drogi, którym jest gmina Starachowice? – Przepisy polskiego prawa nie precyzują lokalizacji ścieżek rowerowych względem chodnika – mówi Iwona Ogrodowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Starachowicach. – Gmina jako zarządca drogi zadbała o właściwe oznakowanie zarówno chodnika jak i ścieżki rowerowej. Co prawda po ustawieniu znaków, dwa z nich skradziono, ale zaraz po uzyskaniu informacji o kradzieży, uzupełniliśmy brakujące oznakowanie pionowe. Każdy kto porusza się chodnikiem i ścieżką rowerową jest zobowiązany do stosowania się do zasad bezpieczeństwa, umożliwiających swobodne poruszanie się zarówno pieszym jak i rowerzystom – dodaje.

Z policji…

Najechał na pieszą, poniesie karę? – nad odpowiedzią na tak postawione pytanie z pewnością może zastanawiać się 63-letni mieszkaniec powiatu. W niedzielę, 10 czerwca, ok. godz. 19.30 w Starachowicach przy ul. Batalionów Chłopskich, kierujący rowerem przemieszczając się po oznaczonej ścieżce rowerowej najechał na pieszą. Mężczyzna był trzeźwy, podobnie jak poszkodowana jego rówieśniczka. W związku ze zdarzeniem piesza została przewieziona do szpitala.

5 thoughts on “Na tej drodze trzeba uważać!

  1. P. Ogrodowska już na początku jak pokazano przebieg drogi pisałem że takie usytuowanie nie ma racji bytu ,tu trzeba potrzyć na warunki bezpieczeństwa -pieszy nie maq gdzie uciekać !!!

  2. Kazdy ma swoją trase ale tu chodzi o to zeby chyba zeby oczeenic prezydenta bo to on zapoczotkował i proponowal ta droge .Widac odrazu ze artykuł przyglupawy co ma droga do kolizji pieszego z rowerzystą trzeba patrzec jak sie łazi i myśleć i się dojdzie do celu

  3. Na tej drodze będzie wszystko ok.jeśli namalujecie znaki poziome bo rzeczywiście idąc tamtędy człowiek zapomina się czy jest na chodniku czy na ścieżce rowerowej!!!Po prostu znak drogowy na początku to za małó!!!

  4. Przepisy przepisami a gdzie logika. Ławki ustawione przy ścieżce rowerowej? A gdzie mają postawić wózek spacerujący z dziećmi rodzice chcący usiąść na ławce? Czy siedzący na ławkach mają obowiązek podkulania nóg pod ławę żeby nie tarasować drogi rowerzystom?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.