Kasia Dzielnicową Roku 2018

flash Starachowice

Mimo młodego wieku, doskonale odnajduje się w mundurowych służbach. Potwierdzeniem tego jest pierwsze miejsce w eliminacjach wojewódzkich w XI Ogólnopolskich Zawodach Policjantów Dzielnicowych Roku 2018, gdzie Katarzyna Lasocka (27 lat) doskonale połączyła dotychczas zdobytą wiedzę i doświadczenie.

Pracę w szeregach policji rozpoczęła mając niespełna 20 lat. Zaczęła od ogniwa patrolowo-interwencyjnego. Po trzech latach powierzono jej pełnienie funkcji dzielnicowego, najpierw na Osiedlu Majówka, a od roku na Osiedlu Szlakowisko. O tym, że była to słuszna decyzja przełożonych dowodzi konkurs dzielnicowych, w którym st. sierż. Katarzyna Lasocka reprezentowała Komendę Powiatową Policji w Starachowicach. Razem z koleżanką po fachu mł. asp. Bernadettą Celary drużynowo były najlepsze. Po najwyższe laury dzielnicowa Kasia sięgnęła również w rywalizacji indywidualnej.

– Konkurs odbył się w Kielcach i trwał dwa dni, podzielony był na cztery konkurencje. Pierwszego dnia było strzelanie oraz udzielanie pierwszej pomocy. Drugiego dnia był test wiedzy i przyjęcie interesanta, z czym my-dzielnicowi mamy do czynienia na co dzień. W każdej konkurencji należało się wykazać. Liczba punktów była sumowana – mówi K. Lasocka, która w rywalizacji pokonała 25-osobową konkurencję z całego regionu świętokrzyskiego. – Jak mi się to udało? Do takiego konkursu nie da się przygotować perfekcyjnie, stres robi swoje, każdy chce wypaść jak najlepiej. Myślę, że ogromne znaczenie odegrały tu praktyka i doświadczenie, umiejętność zachowania się w pewnych sytuacjach. Jesteśmy tylko ludźmi, czasem ważne jest podejście do drugiego człowieka, rozmowa, próba polubownego załatwienia sprawy, a nie stawienie jej na ostrzu noża. Podobnie, jak w codziennej pracy staram się unikać restrykcyjnych metod, bo nie zawsze odnoszą skutek. Słowem poszłam na żywioł, trochę zawierzyłam intuicji i udało się. Jestem mile zaskoczona – nie ukrywa laureatka pierwszego miejsca w eliminacjach wojewódzkich XI Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku 2018”.

Czy bycie kobietą utrudnia dzielnicowej czy ułatwia służbę w policji?

– W ogniwie patrolowo-interwencyjnym bywało różnie, ze skrajności w skrajność, kobieta czasem łagodziła, a czasem niestety prowokowała swoją obecnością niemiłe sytuacje – mówi. – Będąc dzielnicowym zdecydowanie łatwiej pełnić tą funkcję jako kobieta. Każdego dnia stykamy się z różnymi problemami, a raczej ludźmi, którzy różnie reagują na podobne sytuacje. Mimo że człowiek chce dobrze bywa to różnie odbierane. A my musimy działać wedle przepisów prawa, nie stanowimy go.

Dla K. Lasockiej powierzenie funkcji dzielnicowej było niewątpliwie awansem, co poczytuje za ogromny dotychczasowy sukces zawodowy.

– To funkcja, która pozwala na poszerzanie horyzontów i zdobywanie nowych doświadczeń. Jest mi niezmiernie miło, gdy osoby którym miałam przyjemność pomóc, mijają mnie na ulicy i z uśmiechem mówią „dzień dobry”, bądź sami nawiązują rozmowę – co jest dla mnie prawdziwą motywacją w tym zawodzie. Podczas wykonywania swoich obowiązków, prowadzenia profilaktyki w szkołach i współpracując z instytucjami i służbami, spotykamy wielu pozytywnych ludzi, którzy służą cenną radą i pomocą – dodaje dzielnicowa Osiedla Szlakowisko, gdzie problemów nie brakuje. – Ponieważ ten rewir jest bardzo szeroki, od Szlakowiska przez ul. M. Piłsudskiego po Rynek problemy są wszelakie, począwszy od sporów sąsiedzkich po przemoc domową. Hałas, nałogi, alkohol, sąsiedzkie waśnie. Ludziom starszym przeszkadza młodzież i odwrotnie. Każdy ma ważniejszy problem od drugiej osoby i jego sprawa stanowi priorytet. I tak staram się traktować każdego interesanta – nie zbywam i nie bagatelizuję żadnej sprawy, bo może mieć ona różną genezę. Czasem czuję się jednak niezręcznie, kiedy przychodzi „pouczać” czy „kierować” osobami starszymi, które przecież mają większe doświadczenie życiowe.

Odniesiony sukces pozwala dzielnicowej Kasi patrzeć z optymizmem w przyszłość. Jak mówi jest na etapie poszukiwań.

– Szukam własnej drogi i jestem otwarta na zdobywanie nowych doświadczeń i kwalifikacji. Przede mną jednak jeszcze w październiku etap ogólnopolski zawodów „Dzielnicowy Roku 2018” w Katowicach, na którym będę chciała wypaść równie dobrze, trzymajcie kciuki – mówi o planach na przyszłość.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.