Kąpielowy sezon z poślizgiem

flash Starachowice

Dlaczego sezon kąpielowy na Piachach rozpoczyna się dopiero wraz z nadejściem wakacji, skoro od tygodni trwa typowo letnia pogoda? – zachodzą w głowę nasi Czytelnicy.

Tegoroczna aura jest bardzo łaskawa od kilku już tygodni. Na dwa miesiące przed nadejściem astronomicznego lata, pogoda iście wakacyjna. Trudno się zatem dziwić, że mnóstwo osób w ciepłe dni korzysta z uroków miejskiego kąpieliska na Piachach. Niestety, do pełni szczęścia brakuje dbałości o podstawowe dla wypoczywających sprawy.

– Już tak długo jest ciepło a wciąż, nie zostały otwarte toalety dla osób, które przebywają na Piachach. Zakrzaczone otoczenie kąpieliska stanowi istne pole minowe, ludzie sikają po krzakach, bo nie ma gdzie. To jakiś obłęd. Nie ma też ratowników, którzy czuwaliby nad bezpieczeństwem kapiących. Czy to taki problem rozpocząć sezon wcześniej, skoro sprzyja ku temu pogoda? – pyta nasz Czytelnik.
Jak się okazuje uruchomienie sezonu uwarunkowane jest szeregiem zgłoszeń i uzyskaniem pozwoleń odpowiednich służb.

– To jaka będzie pogoda trudno przewidzieć pół roku wcześniej, kiedy występujemy do Sanepidu, RZGW w Warszawie i spółki Wody Polskie o wydanie zezwoleń na rozpoczęcie sezonu – wyjaśnia Krystian Sadza, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starachowicach. – Zgłaszamy to na koniec roku, z określoną datą i dlatego nie możemy rozpocząć sezonu wcześniej. W tej chwili trwają kursy, jest ograniczona liczba ratowników a musi być odpowiednie zabezpieczenie kadrowe. Sezon rozpoczyna się wraz z nadejściem wakacji, 23 czerwca, w godz. 10.00 – 18.00 i potrwa do ostatniego sierpnia.

Jeśli chodzi o możliwość załatwiania potrzeb fizjologicznych to MOSiR przed sezonem ustawił dwa przenośne TOI TOI na końcu parkingu (opróżniane co drugi dzień). Toalety jednak powinny być czynne i udostępnione przez osoby prowadzące punkty gastronomiczne. Domki handlowe są wynajęte, ich właściciele dostali klucze do toalet i powinni zapewnić klientom do nich dostęp. Dlaczego tego nie robią, możemy się domyśleć. Mogą mieć jednak problem z Sanepidem – dodaje dyrektor Sadza.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.