Dowód – zaginiony, znaleziony

flash Starachowice

Zarówno zagubienie, jak również znalezienie dowodu osobistego może rodzić problemy, pytania i wątpliwości. Co robić w takiej sytuacji?
Pozornie banalna sprawa a jednak powód do stresu. Nasz Czytelnik zgubił dowód osobisty. Kiedy próbował sobie przypomnieć w jakich okolicznościach mógł stracić dokument, doszedł do wniosku, że przy okazji podpisywania umowy z operatorem telefonii komórkowej. Wydawało się to jednak mało prawdopodobne, bo przecież zadzwoniliby, powiadomili… Tymczasem niekoniecznie. Dowód przeleżał w salonie 10 dni i nikt nie zadał sobie trudu, by go oddać właścicielowi. A ten odwiedził już miejscową komendę policji, by powiadomić o zaginięciu dowodu, zgłosił też fakt do banku, żeby nikt nie próbował wyłudzić kredytu.
– Stres, zamieszanie, a wystarczyłaby odrobina dobrej woli ze strony drugiej osoby i nie byłoby kłopotu – stwierdza mężczyzna.
Jak powinna się zachować osoba, która straci dowód? Co zrobić, gdy znajdziemy dokumenty? W przypadku zguby, nie ma obowiązku zgłaszania policji – służby informujemy tylko w przypadku kradzieży. Zgłosić trzeba się do Urzędu Miasta, gdzie składamy wniosek o nowy dokument.
– Osoba, która znalazła czyjeś dokumenty powinna je oddać organowi, który je wydał, np. dowód osobisty do Urzędu Miasta, dowód rejestracyjny czy prawo jazdy do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego a kartę bankomatową do banku – wyjaśnia st. sier. Paweł Kusiak, rzecznik prasowy starachowickiej policji. – Oczywiście można dokument odnieść na policję, ale my również nie przetrzymujemy dokumentów, tylko odsyłamy je do organu wydającego. Bezpiecznie odnieść dokument bezpośrednio na policję, jeśli nie mamy pewności, czy nie służył on w celu popełnienia przestępstwa.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.