Ciepłej wody nam nie braknie

flash Starachowice

Koniec z przerwą techniczną w dostawach ciepłej wody do mieszkań. Teraz to już możliwe za uruchomienia nowego kotła grzewczego w Zakładzie Energetyki Cieplnej w Starachowicach. To także większe oszczędności i ochrona środowiska.

Ubiegły tydzień rozpoczął się pod znakiem dobrych wiadomości z Zakładu Energetyki Cieplnej. Doszło tam do uruchomienia nowego kotła grzewczego, którego budowa została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

  • Nowy bardziej efektywny kocioł o mocy 8 MW wpłynie na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza atmosferycznego i pozwoli na większe oszczędności energetyczne – mówiła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski podczas zwołanej na tę okoliczność konferencji prasowej, która odbyła się na ciepłowni ZEC Starachowice, przy ul. Ostrowieckiej. – Mówiąc wprost, nowoczesny piec będzie służył mieszkańcom Starachowic do podgrzewania wody. Ta inwestycja oznacza znaczna ochronę środowiska i mniejszą emisję pyłów.

Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 3,2 mln zł. Z czego 95 proc., czyli 3,060 tys. zł dofinansował WFOŚiGW w Kielcach. W ostatnich latach dołożył on do inwestycji ciepłowniczych ponad 21 mln zł w województwie. Na tym nie koniec, zaplanowane są kolejne inwestycje, które mają sukcesywnie poprawiać jakość naszego powietrza.

Nowy kocioł, który już pracuje i jest w trakcie końcowych odbiorów zastąpił stary z lat 70. Z uwagi na konieczność jego konserwacji, mieszkańcy miasta byli rokrocznie pozbawiani na ok. 2 tygodnie ciepłej wody. Teraz już przerwy techniczne odchodzą w niepamięć.

  • WFOŚiGW w Kielcach w spiera przemysł ciepłowniczy – mówił Ryszard Gliwiński, prezes Zarządu WFOŚiGW w Kielcach. – Cieszę się, że ta inwestycja jest w Starachowicach, gdzie ciepłownia rozwija się wzorowo i jest w pełni zautomatyzowana.
  • To nie tylko ten kocioł – dodał Marcin Pocheć, prezes ZEC. – Ostatnie trzy lat to mnóstwo inwestycji, które udało się zrealizować przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu. To przekłada się wprost na poprawę jakość naszego powietrza, mniejsze zużycie opału a co za tym idzie oszczędności – dodając, że w najbliższym czasie planowana jest modernizacja przepompowni.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.