400 czujników czadu trafi do mieszkańców Starachowic!

flash

Mieszkańcy Starachowic mogli odebrać darmowe czujniki czadu, które gmina rozdawała we wtorek, 28 listopada przed Starachowickim Centrum Kultury. Urządzenia przeznaczone są dla mieszkańców zasobów komunalnych i socjalnych, gdzie nadal funkcjonują piecyki gazowe lub piece na paliwo stałe. Taki sposób ogrzewania niesie ze sobą niestety niebezpieczeństwo zatrucia czadem, który jest niewyczuwalny przez człowieka.
Niektórzy mieszkańcy już odebrali czujniki. Pozostali mogą po nie przyjść do Referatu Lokalowego w Urzędzie Miejskim. Zakup czujników był możliwy dzięki projektowi rządowego programu „Razem Bezpieczni”. Oprócz zakupu czujników pieniądze z tego programu zostały przeznaczone na zmodernizowanie dwóch przejść dla pieszych, przeprowadzenie kursu udzielania pierwszej pomocy.
Urządzenia są przekazywane mieszkańcom w użyczenie. Oznacza to, że w momencie likwidacji w tych mieszkaniach piecyków gazowych i pieców, zostaną one zwrócone gminie, która z kolei będzie mogła przekazać je w użyczenie mieszkańcom domków prywatnych.
Wiesław Ungier, komendant strażaków wyraził nadzieje, że obecny sezon grzewczy będzie pierwszy od wielu lat, kiedy nie będzie mieć żadnych ofiar śmiertelnych zatrutych czadem. Przypomniał również, że każdy mieszkaniec powinien sam zadbać o swoje bezpieczeństwo, pamiętać o regularnym czyszczeniu przewodów kominowych, nie zaklejać kratek wentylacyjnych, zwłaszcza w łazienkach, gdzie jest piecyk gazowy
Czujniki mieszkańcy powinni zamontować w pomieszczeniu gdzie jest piecyk gazowy lub piec. W ramach projektu zakupione zostały też trzy przenośne kamery z własnym zasilaniem działające w trybie nocnym, na podczerwień. Dzięki nim będzie możliwe wykrycie sprawców dewastacji altan śmietnikowych oraz osoby podrzucające śmieci.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.