Dobry pomysł na biznes to szansa dla młodych przedsiębiorców

Fundusze unijne

Dotacje dla start-upów

Tu liczy się pomysł, nowe wykorzystanie nawet znanych rozwiązań i siła w przekonywaniu, że akurat w ten biznes warto zainwestować choćby unijne pieniądze. Wsparcia z Funduszy Europejskich dla młodych przedsiębiorców w najbliższych latach nie zabraknie.

Start-up brzmi dość tajemniczo, ale pod tą angielską nazwą kryje się przede wszystkim jasny i ciekawy pomysł na biznes. Wiele osób często zastanawia się, czy wiązać się z konkretną firmą i realizować dla niej projekty, czy postawić na siebie i rozpocząć indywidualny biznes oparty od początku do końca na własnym, autorskim pomyśle. Start–up to szansa dla młodych i przedsiębiorczych osób, które nie boją się zaryzykować, by zostać zauważonymi na tle innych firm w tej samej lub podobnej branży.

Startup Weekend

W regionie świętokrzyskim idea start-upów jest coraz bardziej popularna. Świadczy o tym powodzenie akcji Startup Weekend Kielce. Daje ona możliwość skonfrontowania wyobrażeń o własnej firmie młodych przedsiębiorców z doświadczonymi, ale życzliwymi im mentorami i ekspertami w branżach, w których młodzi chcieliby prowadzić działalność. Mogą wspólnie omówić profil przyszłej działalności, przeanalizować wszystkie za i przeciw, przybliżyć się do pożądanego modelu działania. W pierwszej edycji Startup Weekend Kielce spotkało się 86 uczestników prezentujących 22 pomysły na biznes. – Nasze spotkania mają charakter cyklu warsztatowego trwającego trzy dni. Osoby z pomysłami pracują w grupach, w finale oceniają ich sędziowie powiązani z aniołami biznesu. Ważna jest również rola mentorów, którymi są znani menedżerowie i właściciele firm – informuje Maciej Balasiński, główny organizator akcji Startup Weekend Kielce, ambasador Fundacji Startup Poland na region świętokrzyski. Druga edycja przedsięwzięcia odbyła się w dniach 14-16 października.

Park dla 30 najlepszych

Ostoją dla start-upów w naszym województwie jest Kielecki Park Technologiczny. To właśnie tu wszyscy myślący o rozpoczęciu swojego biznesu mogą liczyć na pomoc. Korzysta z niej m.in. firma Basko-Wrap założona przez Lilianę Skowron i Jacka Balcerzaka, która zajmuje się projektowaniem i sprzedażą systemów automatycznego pakowania ładunków paletowych w folię stretch. – Nasza działalność nie ogranicza się jedynie do terenu województwa świętokrzyskiego i całego kraju. Planujemy rozszerzenie działalności na rynki Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji i Czech. Nasze owijarki do palet mają nie tylko wyróżniać się nowymi rozwiązaniami, ale również reprezentować najwyższą jakość, wydajność i niezawodność – mówi Liliana Skowron. – Siedziba firmy mieści się w Kieleckim Parku Technologicznym, który gwarantuje nam nie tylko miejsce do prowadzenia działalności, ale również zapewnia pomoc, udział w interesujących szkoleniach – mówi Liliana Skowron.

Kielecki Park Technologiczny (KPT) zapewnia młodym przedsiębiorcom preferencyjne warunki wynajmu i stwarza przyjazną do prowadzenia firmy atmosferę. Nasz region znajduje się w programie Polska Wschodnia, co daje szansę korzystania z platform startowych. Taką jest platforma TechnoparkBiznesHub, jedna z trzech w Polsce. Młodzi ludzie do 35 roku życia mogą zgłaszać się do niej. Nabór jest otwarty, ale te pomysły, które zgłoszone zostaną po 21 października br. trafią na listę rezerwową i szanse ich na przejście do kolejnego etapu są mniejsze. Jak informuje Magdalena Werens-Pokrzepa z Działu Promocji i PR KPT, to pilotażowy program, w którym eksperci mają wyłonić 30 najlepszych pomysłów na start-upy, które później będą mogły ubiegać się o wsparcie finansowe do 800 tys. zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wśród ocenianych start-upów znalazł się m.in. pomysł Rafała Mazurczaka, który zaprezentował nowatorski system sterowania oświetleniem ulicznym oraz w zakładach przemysłowych. Ma on rozwiązać problem nadmiernego zużycia energii oraz braku możliwości inteligentnego sterowania oświetleniem. Z kolei Maciej Golik w swojej firmie planuje budować rowery trójkołowe napędzane silnikiem, przeznaczone dla osób starszych i niepełnosprawnych. Michał Borowiecki chce stworzyć portal pomocy eksporterom w celu wsparcia małych firm i osób prywatnych, tak by wyrównać ich szanse na prowadzenie swoich biznesów.

Skąd wziąć pieniądze

Według najnowszego raportu na temat innowacyjnych przedsięwzięć w Polsce – „Polskie start-upy 2016”, który opublikowała Fundacja Startup Poland, do trzech najpopularniejszych źródeł finansowania start-upów w Polsce należą środki własne (79%), dotacje unijne (24%) i fundusze venture capital VC (22%). Co ciekawe, dokładnie połowa wszystkich start-upów korzysta wyłącznie ze środków własnych.

Tymczasem istnieje wiele programów krajowych i regionalnych, z których można skorzystać. Z programu Inteligentny Rozwój już finansowane są m.in. takie duże projekty krajowe jak Starter czy BizNest. Jeszcze więcej ich ruszy z początkiem 2017 roku. Młode firmy mogą więc znaleźć dobry sposób na finansowy zastrzyk. Z pomocą przychodzą również tzw. aniołowie biznesu, czyli inwestorzy, którzy wspierają i finansują oraz rozwijają te pomysły, jakie mają największe szanse na osiągniecie sukcesu rynkowego dzięki swojej innowacyjności.

Pieniądze dla start-upów znajdą się też w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Świętokrzyskiego (RPO WS), realizowanym przez urząd marszałkowski. W czwartym kwartale tego roku ruszą nabory, w których można będzie starać się o możliwość otrzymania dotacji na start firmy.

Dogodną formą wsparcia dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw są bony na innowacje, które będą dostępne w ramach programu Polska Wschodnia, prowadzonego tylko w pięciu województwach, w tym w świętokrzyskim. Za nabór i ocenę wniosków odpowiadać będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wsparcie może wynieść 70% dla średnich firm i 80% dla mikro- oraz małych przedsiębiorstw. Pieniądze te mogą zostać wydane np. na szkolenia pracowników, zakup sprzętu, co przełoży się na rozwój przedsiębiorstwa.

Wojciech Purtak

 

Dodaj komentarz