Dobry pomysł na biznes to szansa dla młodych przedsiębiorców

Fundusze unijne

Dotacje dla start-upów

Tu liczy się pomysł, nowe wykorzystanie nawet znanych rozwiązań i siła w przekonywaniu, że akurat w ten biznes warto zainwestować choćby unijne pieniądze. Wsparcia z Funduszy Europejskich dla młodych przedsiębiorców w najbliższych latach nie zabraknie.

Start-up brzmi dość tajemniczo, ale pod tą angielską nazwą kryje się przede wszystkim jasny i ciekawy pomysł na biznes. Wiele osób często zastanawia się, czy wiązać się z konkretną firmą i realizować dla niej projekty, czy postawić na siebie i rozpocząć indywidualny biznes oparty od początku do końca na własnym, autorskim pomyśle. Start–up to szansa dla młodych i przedsiębiorczych osób, które nie boją się zaryzykować, by zostać zauważonymi na tle innych firm w tej samej lub podobnej branży.

Startup Weekend

W regionie świętokrzyskim idea start-upów jest coraz bardziej popularna. Świadczy o tym powodzenie akcji Startup Weekend Kielce. Daje ona możliwość skonfrontowania wyobrażeń o własnej firmie młodych przedsiębiorców z doświadczonymi, ale życzliwymi im mentorami i ekspertami w branżach, w których młodzi chcieliby prowadzić działalność. Mogą wspólnie omówić profil przyszłej działalności, przeanalizować wszystkie za i przeciw, przybliżyć się do pożądanego modelu działania. W pierwszej edycji Startup Weekend Kielce spotkało się 86 uczestników prezentujących 22 pomysły na biznes. – Nasze spotkania mają charakter cyklu warsztatowego trwającego trzy dni. Osoby z pomysłami pracują w grupach, w finale oceniają ich sędziowie powiązani z aniołami biznesu. Ważna jest również rola mentorów, którymi są znani menedżerowie i właściciele firm – informuje Maciej Balasiński, główny organizator akcji Startup Weekend Kielce, ambasador Fundacji Startup Poland na region świętokrzyski. Druga edycja przedsięwzięcia odbyła się w dniach 14-16 października.

Park dla 30 najlepszych

Ostoją dla start-upów w naszym województwie jest Kielecki Park Technologiczny. To właśnie tu wszyscy myślący o rozpoczęciu swojego biznesu mogą liczyć na pomoc. Korzysta z niej m.in. firma Basko-Wrap założona przez Lilianę Skowron i Jacka Balcerzaka, która zajmuje się projektowaniem i sprzedażą systemów automatycznego pakowania ładunków paletowych w folię stretch. – Nasza działalność nie ogranicza się jedynie do terenu województwa świętokrzyskiego i całego kraju. Planujemy rozszerzenie działalności na rynki Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji i Czech. Nasze owijarki do palet mają nie tylko wyróżniać się nowymi rozwiązaniami, ale również reprezentować najwyższą jakość, wydajność i niezawodność – mówi Liliana Skowron. – Siedziba firmy mieści się w Kieleckim Parku Technologicznym, który gwarantuje nam nie tylko miejsce do prowadzenia działalności, ale również zapewnia pomoc, udział w interesujących szkoleniach – mówi Liliana Skowron.

Kielecki Park Technologiczny (KPT) zapewnia młodym przedsiębiorcom preferencyjne warunki wynajmu i stwarza przyjazną do prowadzenia firmy atmosferę. Nasz region znajduje się w programie Polska Wschodnia, co daje szansę korzystania z platform startowych. Taką jest platforma TechnoparkBiznesHub, jedna z trzech w Polsce. Młodzi ludzie do 35 roku życia mogą zgłaszać się do niej. Nabór jest otwarty, ale te pomysły, które zgłoszone zostaną po 21 października br. trafią na listę rezerwową i szanse ich na przejście do kolejnego etapu są mniejsze. Jak informuje Magdalena Werens-Pokrzepa z Działu Promocji i PR KPT, to pilotażowy program, w którym eksperci mają wyłonić 30 najlepszych pomysłów na start-upy, które później będą mogły ubiegać się o wsparcie finansowe do 800 tys. zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wśród ocenianych start-upów znalazł się m.in. pomysł Rafała Mazurczaka, który zaprezentował nowatorski system sterowania oświetleniem ulicznym oraz w zakładach przemysłowych. Ma on rozwiązać problem nadmiernego zużycia energii oraz braku możliwości inteligentnego sterowania oświetleniem. Z kolei Maciej Golik w swojej firmie planuje budować rowery trójkołowe napędzane silnikiem, przeznaczone dla osób starszych i niepełnosprawnych. Michał Borowiecki chce stworzyć portal pomocy eksporterom w celu wsparcia małych firm i osób prywatnych, tak by wyrównać ich szanse na prowadzenie swoich biznesów.

Skąd wziąć pieniądze

Według najnowszego raportu na temat innowacyjnych przedsięwzięć w Polsce – „Polskie start-upy 2016”, który opublikowała Fundacja Startup Poland, do trzech najpopularniejszych źródeł finansowania start-upów w Polsce należą środki własne (79%), dotacje unijne (24%) i fundusze venture capital VC (22%). Co ciekawe, dokładnie połowa wszystkich start-upów korzysta wyłącznie ze środków własnych.

Tymczasem istnieje wiele programów krajowych i regionalnych, z których można skorzystać. Z programu Inteligentny Rozwój już finansowane są m.in. takie duże projekty krajowe jak Starter czy BizNest. Jeszcze więcej ich ruszy z początkiem 2017 roku. Młode firmy mogą więc znaleźć dobry sposób na finansowy zastrzyk. Z pomocą przychodzą również tzw. aniołowie biznesu, czyli inwestorzy, którzy wspierają i finansują oraz rozwijają te pomysły, jakie mają największe szanse na osiągniecie sukcesu rynkowego dzięki swojej innowacyjności.

Pieniądze dla start-upów znajdą się też w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Świętokrzyskiego (RPO WS), realizowanym przez urząd marszałkowski. W czwartym kwartale tego roku ruszą nabory, w których można będzie starać się o możliwość otrzymania dotacji na start firmy.

Dogodną formą wsparcia dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw są bony na innowacje, które będą dostępne w ramach programu Polska Wschodnia, prowadzonego tylko w pięciu województwach, w tym w świętokrzyskim. Za nabór i ocenę wniosków odpowiadać będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wsparcie może wynieść 70% dla średnich firm i 80% dla mikro- oraz małych przedsiębiorstw. Pieniądze te mogą zostać wydane np. na szkolenia pracowników, zakup sprzętu, co przełoży się na rozwój przedsiębiorstwa.

Wojciech Purtak

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.